Oluk Tipleri

Oluklu mukavva üretiminde yararlanılan 5 tip oluk tipi vardır. Bunlar; A, B, C, E, K harfleriyle tanımlanır.

tek-yuzlu-oluklu-mukavva

Tek Yüzlü :
Kraft ya da testlineer düz kağıdın üzerine flutingten yapılmış ondüle kağıdın sıvanmasıyla oluşur. Sarmalık ambalaj olarak kullanılır.

micro-E-dalga-Oluklu-mukavva

E Dalga (Mikro Dalga) : Bir metredeki oluk sayısı 275 – 310, oluk yüksekliği 1,15 mm. – 1,65 mm. arasında olan oluklu mukavvadır. İnce bir dalga olan E dalga oluklular; dayanıksız tüketim malları ve hediyelik ambalajlar için üretilir.

ince-B-dalga-dalga-oluklu-mukavva

B Dalga (İnce Dalga) : Bir metredeki oluk sayısı 150 – 184, oluk yüksekliği 2,1 mm-2,9 mm. arasında olan oluklu mukavvadır. Oluk yüksekliklerinin ve dalga aralıklarının az olması nedeniyle yüzey ezilmesine karşı diğerlerinden daha dayanıklı olan B dalga, diğerlerine baskıya daha uygun yüzeye sahiptir.

iri-C-dalga-dalga-oluklu-mukavva

C Dalga (Orta Dalga) : Bir metredeki oluk sayısı 120 – 145, oluk yüksekliği 3,5 mm. – 3,7 mm. arasında olan oluklu mukavvadır. C tip, en iyi alt ve üst sıkıştırma ayanıklılığı sergiler.

doppel-B-C-E-B-cift-katli-oluklu-mukavva

C+B Doppel: 6 mm ± 0,5 yüksekliğindeki bu dalga iki dalganın birleştirilmesinden meydana gelmiştir. Kutu olarak kalınlığı, mukavemet değerleri, koruyuculuk ve taşıma özelliği diğer dalgalara göre çok yüksektir. Büyük ebatlı kutular, plastik kutuları, ağır olan gıda şekerleme relojes rolex imitacion ve bakliyat kutuları, dağıtım kanallarında çok el değiştiren ürünler için, genel ihracat kutuları olarak yoğun olarak kullanılmaktadır.

doppel-B-C-E-B-cift-katli-oluklu-mukavva (1)

E+B Doppel: Yüksekliği yaklaşık 4,2 mm ile 5,8 mm arasındadır ve bir metredeki oluk sayısı 150 -184 arasında değişir.

triplex-E-B-C-3-katli-oluklu-mukavva (1)

Triplex
Yüksekliği yaklaşık 7,15 mm ile 8,15 mm arasındadır. E, B, C dalgaları üstüste sıvanmasıyla oluşur.